X
Menu

(067) 917-52-75

(095) 904-35-71

X

Потерпілий у кримінальній справі

Залежно від того, який злочин було скоєно стосовно Особи, це стає підставою для набуття статусу потерпілого у кримінальному провадженні. Відкриття кримінального провадження можливе як за заявою потерпілого про злочин, так і при виявленні його скоєння з інших джерел, наприклад, коли злочини було виявлено правоохоронними органами або третіми особами.
Статус потерпілого не виникає автоматично, навіть якщо скоєння злочину щодо конкретного особи є очевидним. Наприклад, при завданні тілесних ушкоджень кримінально-процесуальний Кодекс України встановлює, що права потерпілого, як і обов’язки з’являються лише після подання відповідної заяви.

Відповідно до статті 55 КПК України потерпілою від злочину є людина, якій злочином завдано фізичної, моральної шкоди або майнової шкоди. Якщо внаслідок злочину людина загинула, потерпілим може бути визнано близьких родичів або членів сім’ї. Як правило, одна людина, а іноді й кілька. Те саме стосується випадків, коли потерпілий прибуває в комі або в іншому стані, який не дозволяє подати заяву. У будь-якому разі, необхідно подати або заяву про злочин у якому вказати на свій статус потерпілого, або заяву про залучення як потерпілого, якщо провадження вже відкрито. На цій стадії важливо довести завдану шкоду. Якщо він не очевидний у разі неподання заяви, це може спричинити негативні наслідки як мінімум при стягненні матеріальних збитків, завданих злочином. Не кажучи вже про можливість активної участі вас та вашого адвоката. Існують також злочини, при скоєнні яких провадження відкривається лише за заявою потерпілого, так звані справи приватного характеру.

Про те, що вас визнали потерпілим у справі, свідчить видача письмової пам’яті про права та обов’язки. Для визнання потерпілим неповнолітнього до 18 років необхідно залучення його законного представника, тобто одного з батьків, опікуна або піклувальника. Саме за їх участю адвокат зобов’язаний укласти договір про правову допомогу. Зазначені особи мають права потерпілого.

Закон надає такі права потерпілому стаття в КПК 56

  • мати представника адвоката (ст. 58 КПК)
  • на відшкодування заподіяної кримінальним правопорушенням шкоди у порядку передбаченому законом
  • на забезпечення безпеки щодо себе та близьких родичів або членів своєї сім’ї
  • знайомитися з матеріалами, які безпосередньо стосуються вчиненого щодо нього кримінального злочину
  • давати пояснення, показання або відмовитися їх давати
  • надавати докази
  • отримувати копії процесуальних документів
  • оскаржити рішення, дії чи бездіяльність слідчого, прокурора
  • бути повідомлено про обрання, зміну або скасування щодо підозрюваного обвинуваченого запобіжного заходу кримінального провадження та закінчення досудового розслідування

На стадії досудового розслідування, потерпілий має право брати участь у слідчих, розшукових та інших процесуальних діях, ставити питання ставити свої зауваження та заперечення, знайомитися з документами.

Після того, як кримінальне провадження буде передано до суду, потерпілий отримує право брати участь у судовому засіданні, підтримувати звинувачення в суді, якщо навіть прокурор відмовиться від підтримки державного звинувачення. Це ще одна причина, через яку потерпілому обов’язково необхідно користуватися допомогою адвоката, не розраховуючи на допомогу прокуратури висловлювати свою думку під час вирішення питання про призначення покарання знайомитись із судовими рішеннями та оскаржити їх. Не варто забувати, що нарівні з правами потерпілий набуває також обов’язків, таких як з’являтися на виклик слідчого, не перешкоджати слідству, не розголошувати слідчу таємницю. протягом 24 годин з моменту їх надходження. У той же термін заявнику має бути видано вилучення з реєстру та відповідно пам’ятку про процесуальні права потерпілого, якщо заявник є потерпілим згідно із законом. Це не одне і те ж. У разі, якщо в момент відкриття кримінального провадження, потерпілий не подавав заяву, то як уже говорилося, необхідно подавати заяву про залучення як потерпілого. Терміни розгляду такої заяви КПК не регламентовані, що нерідко спричиняє несвоєчасний її розгляд.

Яку роль відіграє адвокат потерпілого у кримінальному процесі? Той, хто хоч раз перетинався з кримінально-правовою системою, вже знає, що навіть на стадії відкриття кримінального провадження можна зіткнутися з діяльністю поліції, яка не поспішає з розглядом заяв потерпілих та внесенням їх єдиний реєстр досудових розслідувань.
Однак, навіть якщо вам пощастило і за вашою заявою розпочато досудове розслідування попереду на вас чекає чимало труднощів. Пов’язані вони, як правило, з небажанням окремих представників слідчих органів здійснювати необхідні дії для пошуку винних осіб, збирання доказів, складання обвинувального висновку, передачі справи до суду. Саме тому нерідко ключову роль у ході досудового розслідування відіграє сам потерпілий і його представник. У кримінальному судочинстві за кримінально-процесуальним законодавством може бути лише адвокат. Надання допомоги потерпілим адвокат повинен мати відповідний досвід.

Якщо вам потрібна допомога кваліфікованого спеціаліста в захисті у кримінальній справі або справі про адміністративне правопорушення звертайтеся за телефоном 0679175275.

НЕ ВИТРАЧАЙТЕ ЧАСУ ДАРЕМНО!

ПОБУДУЙТЕ НАДІЙНИЙ ЗАХИСТ ШВИДШЕ ВАШИХ СУПРОТИВНИКІВ!

БУДЬТЕ НА ДВА КРОКИ ПОПЕРЕДУ!

ДЗВОНІТЬ, ЩОБ ДОМОВИТИСЯ ПРО ЗУСТРІЧ І ВИРІШИТИ ВАШЕ ПИТАННЯ

АДВОКАТ ШПІТЬ
АНАТОЛІЙ ВІКТОРОВИЧ

м. Харків, метро «Студентська»
вул. Валентинівська (Блюхера), б. 12, 2-й поверх

mesto-parkovki-16x16БЕЗКОШТОВНЕ ПАРКУВАННЯ АВТОМОБІЛЯ

e-mail: mail@advokat-buro.com

Київстар — (067) 917-52-75
Vodafone — (095) 904-35-71

ПРИЙОМ:
Понеділок - п'ятниця 09:00 — 18:00
Субота 09:00 — 14:00